G-ZKNQSH5TLX
Jak często wymieniać olej silnikowy?

Tel: 70 840 80 45

Wyślij sms o Treści PILNE na nr 7257

Błyskawiczna pożyczka online. Pożyczka na sms dostępna w 15 minut oraz pozyczka online złożona przez formularz. 

Jak często wymieniać olej silnikowy?

Sprawdź, jak często należy wymieniać olej silnikowy, by cieszyć się bezawaryjną obsługą pojazdu.

Wymiana oleju silnikowego to czynność, o której musi pamiętać każdy właściciel samochodu. Częstotliwość wymiany zależy od wielu czynników, chociaż kierowców powinny obowiązywać pewne dość ogólne standardy. Nie warto zwlekać z wymianą oleju w silniku, ponieważ oszczędność może być wówczas jedynie pozorna. W poszukiwaniu odpowiedzi na to, kiedy wymienić olej należy sięgnąć do instrukcji pojazdu, a także sprawdzić, kiedy odbył się ostatni serwis.

Standardowa wymiana oleju – jak często?

Zgodnie z przyjętymi standardami olej silnikowy zaleca się wymieniać raz do roku, chociaż zależy do od stopnia eksploatacji pojazdu. Po serwisie oleju samochód może przejechać około 10-15 tysięcy kilometrów (mniej więcej tyle pokonuje pojazd standardowo użytkowany w ciągu roku). Jeśli samochód pokona tę ilość kilometrów szybciej to nie można zapominać o konieczności częstszej wymiany oleju.

W przypadku samochodów, które rocznie nie osiągają nawet 10 tysięcy kilometrów, przebieg nie ma znaczenia. Po około roku olej traci swoje właściwości, dlatego należy go wymienić nawet pomimo niskiego przebiegu. W nowszych pojazdach zalecenia producenta mogą być nieco inne i często zalecenia dotyczące serwisu oleju mówią o wymianie po przejechaniu 15-20 tysięcy kilometrów. Oddając samochód do serwisu warto przy okazji wymienić filtr oleju, powietrza oraz filtr kabinowy.

Jaki jest cel regularnej wymiany oleju?

Regularna wymiana oleju ma za zadanie zmniejszać siły tarcia oraz smarować elementy silnika. Zapobiega odkładaniu się zanieczyszczeń oraz usuwa te, które powstają podczas normalnej eksploatacji. Olej o sprawdzonych parametrach zapobiega korozji, a przy okazji zapewnia optymalną temperaturę pracy silnika. Jeśli użytkownik nie będzie pamiętał o regularnym serwisie to może doprowadzić do uszkodzenia silnika, co wiąże się z drogim remontem.

Zużyty olej traci bowiem swoje właściwości i przestaje chronić delikatne podzespoły. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego regularna wymiana oleju jest stosunkowo niewielkim kosztem w porównaniu z remontem silnika – w dobrym warsztacie olej wraz z filtrami można wymienić w ciągu godziny.

Facebook
LinkedIn
Twitter
LinkedIn

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *