Dobór odpowiedniego przewodu kominowego do systemu grzewczego to bardzo ważna decyzja przy planowaniu lub podczas budowy domu. Zależy od tego nie tylko nasz komfort jako mieszkańców, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.
System grzewczy będzie nam służył przez wiele lat, zapewniając ciepło. Z kolei komin ma nie tylko odprowadzać spaliny, ale też pełnić funkcję dekoracyjną i estetycznie wkomponowywać się w bryłę domu. Musi również być w pełni zintegrowany z systemem grzewczym. Powinien więc zostać odpowiednio dobrany do rodzaju ogrzewania oraz zaprojektowany w taki sposób, aby prawidłowo odprowadzał spaliny na zewnątrz. Przede wszystkim musi być bezpieczny w użytkowaniu, czyli zwłaszcza szczelny oraz odporny na wysoką temperaturę i jej zmiany.
Spis Treści
ToggleŚrednica
Najważniejszą kwestią jest dokładne dopasowanie komina do systemu grzewczego. Oznacza to, że średnica rury spalinowej nie może być mniejsza niż średnica czopucha urządzenia grzewczego. W przeciwnym wypadku skutkiem będzie zmniejszony ciąg komina lub rewers ciągu przy odpowiednich warunkach.
Przykładowo, jeśli wylot spalin w kominku ma średnicę fi 200, to nie możemy zastosować rury spalinowej o średnicy fi 180.
Przewód kominowy powinien być tak zaprojektowany, żeby zapewnić jak najkrótszą drogę dymu.
Rury spalinowe – typy
Należy się również zastanowić nad wyborem rodzaju przewodu kominowego. Chodzi konkretnie o grubość ścian.
Rury spalinowe 1,5 mm służą do łączenia pieców i wkładów kominkowych z kominem. Wykonane zostały ze stali wysokiej jakości, o grubości 1,5 mm. Wytrzymują temperaturę spalin wynoszącą do 450 stopni Celsjusza. Montaż jest bardzo prosty – przewody mają zwężone końcówki, trzeba je nasunąć na siebie i solidnie skręcić, dobierając tyle elementów, by zapewnić jak najkrótszą drogę dymu.
Bardziej wymagającym warunkom sprostają rury spalinowe 2 mm, czyli grubościenne przewody kominowe. Przeznaczone są one do łączenia pieców i wkładów kominkowych z korpusem komina. Wytrzymują temperaturę spalin wynoszącą nawet do 600 stopni Celsjusza. Montaż odbywa się w identyczny sposób, co w przypadku rur 1,5 mm. Przewody grubościenne pokryte zostały farbą ogniotrwałą, która zapewnia im estetyczny wygląd.
Wybór konkretnego rodzaju zależy oczywiście od tego, jakim paliwem zamierzamy ogrzewać nasz dom, czyli od temperatury spalin, które będzie ono generowało. Zawsze warto zainwestować w solidniejszy, odporniejszy produkt, ponieważ główną korzyścią płynącą z posiadania dobrej jakości przewodów kominowych jest bezpieczeństwo.