G-ZKNQSH5TLX

Tel: 70 840 80 45

Wyślij sms o Treści PILNE na nr 7257

Błyskawiczna pożyczka online. Pożyczka na sms dostępna w 15 minut oraz pozyczka online złożona przez formularz. 

kiedy można sprzedać samochód z darowizny

temat wybrany: kiedy można sprzedać samochód z darowizny

Kiedy można sprzedać samochód z darowizny?

Darowizna samochodu to jeden ze sposobów przekazania pojazdu z rąk do rąk. Jednak po otrzymaniu samochodu z darowizny, wielu ludzi zadaje sobie pytanie, kiedy będą mogli sprzedać ten pojazd dalej. Warto więc poznać odpowiedź na to pytanie, aby uniknąć nieporozumień i nieprzyjemności.

Przede wszystkim, warto zaznaczyć, że samochód z darowizny można sprzedać dopiero po upływie 3 lat od daty jego nabycia na podstawie darowizny. Wynika to z art. 875 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że „prawo do sprzedaży rzeczy dawanej w darowiźnie przysługuje darczyńcy, chyba że umowa stanowi inaczej”. Zatem, jeśli umowa darowizny nie zawiera jakichkolwiek ograniczeń w tym zakresie, to można sprzedać pojazd dopiero po trzech latach.

Jednak istnieją sytuacje, w których można sprzedać samochód z darowizny wcześniej, niż po upływie 3 lat. Przede wszystkim jest to możliwe w przypadku, gdy darczyńca wyrazi na to zgodę. Wówczas można sprzedać pojazd dalej, niezależnie od upływu 3-letniego okresu.

Inną sytuacją jest sprzedaż samochodu z darowizny przed upływem 3 lat, ale za zgodą darczyńcy, ale tylko w przypadku, gdy istnieją okoliczności uzasadniające takie działanie. Przykładowo, jeśli darczyńca jest w złej sytuacji finansowej i zgadza się na sprzedaż pojazdu w celu uzyskania środków pieniężnych, to można sprzedać samochód przed upływem 3 lat.

Warto jednak pamiętać, że takie sytuacje muszą być uzasadnione i potwierdzone na piśmie. W przypadku braku takiego potwierdzenia, sprzedaż samochodu z darowizny przed upływem 3 lat może być uznana za nieprawidłową, a kupujący może mieć problemy z uzyskaniem tytułu własności.

W związku z tym, jeśli planujesz sprzedaż samochodu z darowizny, upewnij się, że posiadasz zgodę darczyńcy lub potwierdzenie uzasadnienia takiej sprzedaży przed upływem 3 lat od nabycia pojazdu z darowizny. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych problemów prawnych i finansowych.

Facebook
LinkedIn
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *