Nowe badania dowodzą, że psy są bardziej zrelaksowane w samochodach elektrycznych niż w samochodach z silnikiem Diesla.
Internetowa giełda pojazdów CarGurus nawiązała współpracę z University of Lincoln w ramach nowego badania, w którym przyjrzano się wpływowi podróżowania samochodem z silnikiem Diesla na psy w porównaniu z pojazdem elektrycznym (EV).
W dwudniowym dochodzeniu wykorzystano 20 psów, z których każdy odbył dwie 10-minutowe podróże samochodem – jedną w EV i jedną w dieslu. Podczas podróży analizowano ich zachowanie.
Badanie prowadzone przez Daniela Millsa, profesora weterynaryjnej medycyny behawioralnej na Uniwersytecie w Lincoln, wykazało nie tylko, że psy były mniej zadomowione w samochodach z silnikiem Diesla w porównaniu z pojazdami elektrycznymi, ale te psy, które wydawały się wykazywać pewne oznaki choroby lokomocyjnej, znacznie zmniejszyły objawy w pojazdach elektrycznych .
W badaniu stwierdzono, że nie ma dowodów sugerujących, że pojazdy elektryczne mają szkodliwy wpływ na dobrostan psów. Rozwiązuje to niepotwierdzone obawy, że różnice w wibracjach i/lub hałasie występujące w pojazdach elektrycznych mogą powodować niepokój u psów lub zwiększoną chorobę lokomocyjną.
Podczas gdy psy w badaniu leżały przez około jedną trzecią czasu trwania podróży, niezależnie od układu napędowego, w samochodach z silnikami wysokoprężnymi psy zmieniały pozycję leżącą średnio o 50% częściej niż w pojazdach elektrycznych.
Innym godnym uwagi odkryciem z badania było to, że niewielka liczba psów odczuwała znacznie mniejsze mdłości w samochodzie elektrycznym w porównaniu z samochodem z silnikiem Diesla. Zostało to wykazane przez zmiany w zachowaniu i fakt, że ich tętno spadło nawet o 30% podczas podróży pojazdem elektrycznym.
„Nasze wyniki wyraźnie pokazują, że psy wydają się być bardziej zrelaksowane w pojazdach elektrycznych, szczególnie patrząc na cechy behawioralne, takie jak niepokój” – powiedział profesor Mills.
„Dodatkowo interesujące i nieco niezamierzone odkrycie z badania pochodzi od psów, które zidentyfikowaliśmy jako mające potencjalne objawy związane z chorobą lokomocyjną.
„Podczas podróży pojazdami elektrycznymi zapisy biometryczne tych psów ujawniły, że ich tętno zwolniło znacznie bardziej niż wtedy, gdy były w samochodach z silnikiem Diesla.
„Było to dla nas szczególnie interesujące, biorąc pod uwagę, że wzrost częstości akcji serca jest często związany z chorobą lokomocyjną.
„To intrygujący wynik, który rodzi dodatkowe pytania do eksploracji w tej dziedzinie”.
Jedna odpowiedź do “Psy – wolą samochody elektryczne od diesli”
tak psy wola