G-ZKNQSH5TLX

Tel: 70 840 80 45

Wyślij sms o Treści PILNE na nr 7257

Błyskawiczna pożyczka online. Pożyczka na sms dostępna w 15 minut oraz pozyczka online złożona przez formularz. 

wymiana dowodu osobistego kto musi

temat wybrany: wymiana dowodu osobistego kto musi

Wymiana dowodu osobistego – kto musi to zrobić?

Dowód osobisty to jeden z najważniejszych dokumentów tożsamości, którym posługujemy się na co dzień. Jego ważność to zwykle 10 lat, jednak nie zawsze musimy czekać aż ten czas minie, aby wymienić dowód. Kiedy trzeba to zrobić?

Przede wszystkim, należy pamiętać, że wymiana dowodu jest obowiązkowa w przypadku utraty dokumentu, jego uszkodzenia lub zmiany danych osobowych. Jeśli nie zgłosimy takiej zmiany, a dowód jest ważny, to możemy narazić się na kary finansowe.

Dodatkowo, ważne jest, aby pamiętać o wymianie dowodu w przypadku zmiany wizerunku, np. w wyniku operacji plastycznej. W takiej sytuacji, aby mieć pewność, że nikomu nie uda się podszyć nam się na podstawie starego dowodu, warto wymienić go na nowy.

Kolejną sytuacją, kiedy musimy wymienić dowód osobisty, jest zmiana adresu zamieszkania. W takim przypadku, zgodnie z przepisami, mamy 14 dni na zgłoszenie takiej zmiany w urzędzie miejskim lub gminnym. Po zgłoszeniu adresu, otrzymamy zaświadczenie o meldunku, które musimy przedstawić w urzędzie wydającym dowody osobiste.

Wreszcie, warto pamiętać, że po osiągnięciu 70 roku życia, wymiana dowodu staje się obowiązkowa co 5 lat. Wynika to z faktu, że w podeszłym wieku nasz wygląd może ulec znaczącej zmianie, a także zwiększa się ryzyko kłopotów z pamięcią.

Podsumowując, wymiana dowodu osobistego jest konieczna w przypadku jego utraty, uszkodzenia lub zmiany danych osobowych lub adresu zamieszkania. Warto jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach wymiana może być konieczna również w celu zachowania bezpieczeństwa własnego i innych osób.

Facebook
LinkedIn
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *